menuordersearch
evparts.ir

مدل‌ های موجود برای باتری ,

۱۳۹۸/۲/۲۲ یکشنبه
(1)
(0)
مدل‌ های موجود برای باتری
مدل‌ های موجود برای باتری

در این فصل به بیان برخی مفاهیم و پیش­نیازها پرداخته خواهد شد. در ابتدا متداول­ترین مدل­های ریاضی موجود برای باتری­ لیتیوم-یون مطرح می­شود، سپس یکی از تازه ­ترین پژوهش­ها در این حوزه که در گسترش سطح تکنولوژی حفاظت و مانیتورینگ باتری های لیتیومی ارائه شده، تشریح می­شود.

    1. مدل‌ های موجود برای باتری

به طور کلی مدل­های متداول قابل استفاده برای تخمین شارژ باتری عبارت­اند از: مدل مدار معادل[1] (ECM) و مدل­های الکتروشیمیایی. در این بخش، مدل­های مداری تا حد امکان توضیح داده می­شود و در بخش دوم با مرور یکی از تازه­ترین پژوهش­های انجام شده روی تخمین شارژ باتری لیتیوم­-یون، مدل الکتروشیمیایی توضیح داده خواهد شد [[1]].

یکی از دلایل بکارگیری مدل­های ECM، غالب بودن رفتارهای خازنی و مقاومتی در باتری است. عامل اصلی ایجاد جریان الکتریکی در باتری پدیده قطبش[2] در طی یک واکنش الکتروشیمیایی در سطح الکترود است. الکترون­ها زمان جابجایی باید از الکترولیت عبورکنند، در این مسیر نیز مقاومتی وابسته به میزان هادی بودن الکترولیت و فاصله بین الکترون­ها وجود دارد، اما از آنجا که بیشتر سل­های باتری توزیع جریان یکنواختی در یک سطح مشخص الکترولیت ندارند، تعریف مقاومت نیاز به تعیین مسیر جریان و هندسه الکترولیت دارد. در ادامه چند مدل رایج مداری بررسی می­شود.

      1. مدل مدار معادل Rint

در این مدل منبع ولتاژ UOC ایده­آل همراه یک مقاومت ROدر نظر گرفته می­شود که هر دو وابسته به  SOC[3] و دما هستند. درشکل ‏2‑1 مدار معادل این مدل را ملاحظه می­کنید، که در آن رابطه جریان و ولتاژ به صورت زیر تعبیر می شود.

UOC=ILRO+UL

(‏21)

 

شکل ‏21:مدار معادل Rint [11]

      1. مدل مدار معادل تونن

با اضافه کردن یک مدار  RCموازی به عنوان توصیف­کننده مشخصه­های دینامیکی باتری به صورت سری با RO در مدل Rint، مدل تونن[4]حاصل خواهد شد، که در ادامه مدار معادل این مدل به همراه معادلات حاکم برآن آورده شده است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
logo-samandehi
با ما در تماس باشید
دفتر مرکزی :
زنجان: بلوار پروفسور ثبوتی - پارک علم و فناوری علوم پایه - واحد 213
دفتر خدمات پس از فروش:
تهران - شهرک غرب - انتهای بلوار دادمان - پژوهشگاه نیرو
تلفنهای تماس :
02128429945
02128423977
02433154413
09981071773
info@evparts.ir
telegramgoogleinstagramaparatfacebook
شرکت سازنده