menuordersearch
evparts.ir

شارژر مناسب انواع باتری ها ,

۱۳۹۸/۱/۲۱ چهارشنبه
(14)
(3)
شارژر مناسب انواع باتری ها
شارژر مناسب انواع باتری ها

نحوه کار شارژر باتری

چه شارژری برای دستگاه شما مناسب است

یک شارژر خوب پیش نیازی است برای دوام و عملکرد خوب باتری، شارژر ها عموما بر اساس سرعت شارژشان دسته بندی میشوند. محصولات مصرفی عموما با شارژر‌‌‌‌های ارزان قیمتی که برای استفاده شخصی عملکرد خوبی دارند عرضه می‌شود. شارژر‌‌‌‌های تجاری عموما توسط تولید کننده دیگری تولید می‌شوند که دارای ویژگی‌‌‌‌های خاصی است، به عنوان مثال شارژ در دمای نامطلوب. با این وجود اکثر باتری ها در دمای زیر صفر کار می‌کنند که بستگی به نوع و جنس ماده مصرف شده در سلول باتری دارد که باتری‌‌‌‌های ساخته شده از سرب و نیکل از این قبیل اند که فقط سرعت شارژ شدنشان کمتر می‌شود.

 

برخی شارژر‌‌‌‌های لیتیوم یون دارای قابلیت بیدار کردن هستند که برای حالتی که باتری ها به دلیل تخلیه بیش از حد به اصطلاح خوابیده باشند کاربرد دارند و میتوانند آنها را از حالت خواب خارج کرده و شارژ نمایند، که این حالت عموما زمانی رخ می‌دهد که باتری را در حالت تخلیه مدت زمان طولانی نگهداری کرده اید و به دلیل خاصیت تخلیه شوندگی باتری به خودی خود ولتاژ آن از حد مجاز باتری پایین تر آمده و باتری خاموش شده است. که شارژر‌‌‌‌های معمولی این پک باتری را غیر قابل شارژ تلقی می‌کنند در صورتیکه شارژر‌‌‌‌های دارای سیستم boost ابتدا با اعمال مقداری جریان ولتاژ هر سلول باتری را به 2.2-2.9 ولت به ازای هر سلول میرسانند تا مدار محافظت روشن شود که بعد از آن شارژر‌‌‌‌های معمولی میتوانند ادامه ی شارژ را انجام دهند. مراقب باتری هایی که ولتاژ آنها بیش از یک هفته است که از 1.5 ولت پایین تر آمده اند باشید چرا که ولتاژ پایین تر از 1.5 ولت باعث بروز واکنش هایی درون سلول می‌شود که مسائل امنیتی سلول را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

 

شارژر‌‌‌‌های باتری‌‌‌‌های با پایه سرب و لیتیوم براساس جریان ثابت ولتاژ ثابت کار میکنند (cc/cv). جریان شارژ ثابت است و سپس ولتاژ شارژ ثابت است تا زمانی که ولتاژ و جریان به محدوده تعیین شده برسد. با رسیدن به محدوده ولتاژ مورد نظر باتری اشباع شده و جریان شروع به افت می‌کند تا زمانی که باتری گنجایش ذخیره شارژ بیشتر نداشته باشد که باعث توقف فرآیند شارژ میشود. هر باتری آستانه جریان پایین بخصوص خود را دارد و زمانی که جریان شارژ به آن آستانه رسید فرآیند متوقف میشود.

 

باتری‌‌‌‌های بر پایه نیکل با جریان ثابت شارژ میشوند و ولتاژ میتواند آزادانه تا حد ولتاژ شارژر افزایش پیدا کند، که مانند بلند کردن وزنه ای به وسیله طناب است که وزنه را تا جایی که اهرم طناب وجود دارد میتوان بلند کرد. تشخیص شارژ کامل از طریق توقف سیر صعودی ولتاژ باتری ها اتفاق می‌افتد. برای حفاظت در مقابل ناهنجاری هایی از قبیل سلول‌‌‌‌های نامناسب شارژر باید دارای سیستم توقف شارژ برای زمانی که اختلاف ولتاژی وجود ندارد باشد. همچنین شارژر حتما باید دارای سنسور دما باشد که افزایش دما را بر حسب زمان محاسبه نماید که با شارژ مکرر و سریع به خوبی کار کند.

 

افزایش دما در باتری‌‌‌‌های بر پایه نیکل امری عادی است، خصوصا زمانی که به 70 درصد میزان شارژ میرسد. که کاهش بهره وری شارژ عامل این موضوع است، که جریان شارژ باید بطبع پایین آورده شود تا مشکلی پیش نیاید. زمانی که شارژ تکمیل شد شارژر قطع می‌کند و باتری باید شروع به خنک شدن کند در غیر اینصورت شارژر به درستی کار نمی‌کند و باتری باید از شارژر جدا شود.

 

باتری‌‌‌‌های نیکل کادمیوم و نیکل متال هایبرید نباید برای مدت زمان طولانی به شارژر متصل باشند زمانی که به این باتری ها نیازی ندارید آنها را در جای خنک نگه داری نموده و قبل از استفاده شارژ نمایید.

 

باتری‌‌‌‌های لیتیومی در حال شارژ حتما باید خنک بمانند، در صورت افزایش دمای باتری ها به میزان 10 درجه بالاتر از دمای محیطی عملیات استفاده و یا شارژ باتری ها را متوقف نمایید باتری‌‌‌‌های لیتیومی را نمی‌توان بیش از اندازه شارژ کرد و از شارژ قطره ای در حالت شارژ کامل نیز پشتیبانی نمی‌کنند و نیازی نیست که باتری را از شارژر پس از عملیات شارژ جدا کنید با این وجود اگر برای بیش از یک هفته نیازی به استفاده از آن ندارید در جای خنک قرار دهید و قبل از استفاده شارژ نمایید.

 

انواع شارژر

اکثر شارژر‌‌‌‌های ابتدایی شارژر‌‌‌‌های شبانه بودند، که در واقع شارژر‌‌‌‌های با سرعت پایین هستند. و در زمان باتری‌‌‌‌های نیکل کادمیوم مورد استفاده قرار میگرفتند و با حدود 0.1C تا زمانی که باتری متصل بود شارژ می‌کردند و سیستم تشخیص شارژ کامل نداشتند و شارژر متصل می‌ماند و شارژ کامل بین حدود 14-16 ساعت طول می‌کشید. زمانی که شارژ تکمیل میشد شارژر به علت نداشتن قابلیت شارژ بیش از حد باعث گرم شدن باتری ها میشد. باتری‌‌‌‌های نیکل متال هایبرید نباید با شارژر‌‌‌‌های شبانه شارژ شوند. شارژر‌‌‌‌های ارزان قیمتی که برای شارژ کردن باتری قلمی و یا نیم قلمی و یا باتری‌‌‌‌های اسباب بازی‌‌‌‌های کودکان ازین سیستم شارژ استفاده میکنند پس زمانی که باتری ها گرم شدند از شارژر جدایشان کنید.

 

شارژر معمولی بین شارژر آرام و سریع قرار دارد و در محصولات مصرفی استفاده میشود. زمان شارژ کردنشان بین 3-6 ساعت است. زمان پر شدن ظرفیت شارژ نشانگر ready روشن میشود و عموما دارای سنسور دما برای حفاظت در مقابل باتری‌‌‌‌های مشکل دار هستند.

 

شارژر سریع دارای مزیت هایی است که ساده ترین آنها زمان کوتاه تر شارژ است. که نیازمند ارتباط شدیدتر و قوی تر بین شارژر و باتری خواهد بود. با سرعت شارژ 1C که شارژر‌‌‌‌های سریع با این سرعت شارژ می‌کنند باتری‌‌‌‌های NiCd ,NiMH در حدود 1 ساعت شارژ میشوند پس از تکمیل فرآیند شارژ باتری شارژر را به وضعیت شارژ چکه ای می‌برد که شارژ نگهداری نیز نامیده میشوند. اکثر شارژر‌‌‌‌های باتری‌‌‌‌های بر پایه نیکل کنونی شارژ چکه ای بسیار کوچک تری دارند که حتی با باتری‌‌‌‌های NiMH نیز تطابق دارد.

 

لیتیوم یون کمترین تلفات را در وضعیت شارژ شدن دارد و بازده coulombic آن بیش از 99 درصد است. با جریان 1C شارژ باتری در کمتر از 1 ساعت به 70 درصد میرسد و بقیه زمان شارژ شدن مربوط به شارژ اشباع است.لیتیوم یون همانند باتری‌‌‌‌های سرب اسید نیازمند شارژ اشباع کننده نیست. در واقع بهتر است که باتری‌‌‌‌های لیتیوم یون را کامل شارژ نکنید چراکه طول عمر باتری ها افزایش پیدا میکند. از بین همه ی شارژرها لیتیوم یون ساده ترین‌ آنها است. هیچ ترفندی برای افزایش طول عمر و بهره وری باتری‌‌‌‌های لیتیوم یون توسط این شارژرها که گاها توسط تولید کننده ها یا فروشنده ها اظهار میشود وجود ندارد و فقط بر اساس سیستم cc/cv کار میکنند.

 

باتری‌‌‌‌های سرب اسید از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی نمیکنند و اکثرا در حدود 14-16 ساعت شارژ میشوند و حتی ممکن است آرام تر هم شارژ شوند.باتری‌‌‌‌های سرب اسید در حدود 8 ساعت به 70 درصد میرسند و بقیه زمان صرف شارژ اشباع کننده میشود که در این باتری ها بسیار مهم است شارژ مقطعی یا همان کامل شارژ نکردن در صورتی که هر از چند بار یک بار شارژ کامل انجام گیرد تا باتری ها سولفات نکنند مشکلی ندارد.

 

جریان مصرفی شارژر در حالت آماده به کار برای بهینه سازی مصرف انرژی باید خیلی پایین باشد. که شارژر‌‌‌‌های تلفن‌‌‌‌های همراه دارای برچسب مصرف انرژی 5 ستاره هستند و دیگر شارژر‌‌‌‌های کوچک در حالت آماده به کار 30mW و حتی کمتر مصرف میکنند. 4ستاره برای شارژرهایی با مصرف 30-150mW، 3ستاره برای شارژر‌‌‌‌های با مصرف 150-250mW، و 2 ستاره به 250-350mW تعلق میگیرد. مصرف میانگین 300mW است که به آنها 1ستاره تعلق میگیرد. هدف ستاره انرژی کاهش مصرف انرژی شارژر‌‌‌‌های گوشی‌‌‌‌های موبایل است که هم اکنون بیش از 1 میلیارد شارژری که در حال شارژ کردن گوشی نیستند به یزق شهری متصل هستند.

 

راهنمای ساده برای خرید شارژ

  • خرید شارژر مناسب باتری دستگاه خود، اکثر شارژر ها فقط یک نوع باتری را پشتیبانی می‌کنند. مطمئن شوید ولتاژ شارژر با ولتاژ باتری همخوانی دارد، در صورت مغایرت به هیچ عنوان از آن شارژر استفاده نکنید.
  • آمپر ساعت نوشته شده بر روی باتری ممکن است از مقدار واقعی آن متفاوت باشد. شارژ کردن باتری با ظرفیت بالاتر زمان بیشتری نسبت به باتری با ظرفیت کمتر میبرد در صورت مغایرت بیش از 25 درصد باتری با باتری استاندارد با همان شارژر شارژ نکنید.
  • شارژر‌‌‌‌های با توان بالاتر سرعت شارژ شدن را افزایش میدهند ولی به توانایی باتری برای شارژ شدن باید توجه کنید چراکه شارژ کردن باتری با جریان بیش از حد مجاز برای باتری خطرناک است و حتی در برخی مواقع میتواند منجر به انفجار شود.
  • شارژر سرب اسید پس از شارژ کامل(تکمیل شارژ اشباع) باید به حالت شارژ شناور برود، شارژر‌‌‌‌های نیکل باید به حالت شارژ چکه ای بروند، لیتیوم یون از شارژ چکه ای پشتیبانی نمیکند و در واقع هیچ شارژی به این نحو وارد باتری نمیشود و شارژ چکه ای و شارژ شناور برای مقابله با تخلیه باتری ها بر اثر تخلیه خودکار هستند.
  • شارژر ها حتما باید دارای سنسور دما باشند تا از شارژ کردن باتری‌‌‌‌های مشکل دار بتوانند خودداری کنند.
  • بررسی دمای شارژ، بدنه باتری‌‌‌‌های سرب اسید در هنگام شارژ گرم میشود، نیکل هرچه به تکمیل شدن شارژ نزدیکتر میشود گرم تر میشود ولی پس از اتمام باید خنک شود، لیتیوم یون نباید بیش از 10 درجه بیشتر از دمای محیط گرم شود.
  • دمای باتری ها را زمانی که از شارژر‌‌‌‌های ارزان قیمت استفاده میکنید چک کنید، در صورت گرم شدن جدا کنید.
  • در دمای اتاق عمل شارژ را انجام دهید، پذیرش انرژی در هوای سرد کاهش پیدا میکند و لیتیوم یون در دمای زیر صفر درجه نباید شارژ شود.

 

لینک مشاهده انواع شارژرها ▼

 

 

 

انواع شارژر سرب اسید 

 

 

 

انواع شارژر لیتیوم یون

 

 

انواع شارژر لیتیوم فسفات

 

مقالات مرتبط

نحوه شارژ باتری لیتیوم

نحوه شارژ باتری لیتیوم
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

باتری‌‌‌‌های لیتیوم یون بالاترین درجه از کارایی را دارند که برای استفاده از آن باید به نحو صحیح شارژ شوند.در صورتیکه شارژکردن باتری لیتیوم یون به درستی انجام نشود به کارکرد باتری صدمه رسیده و حتی ممکن است کاملاً خراب شود، بنابراین اینکار با دقت کافی و به درستی باید انجام شود.شارژ صحیح باتری‌‌‌‌های لیتیوم یون باعث کارایی بهتر و طول عمر بیشینه این نوع باتری ها می‌شود. در نتیجه، شارژ صحیح توسط سیستم مدیریت باتری (BMS) انجام میگیرد. که نحوه شارژ شدن، تخلیه شدن و سرعت شارژ و دشارژ را کنترل میکند.

نحوه انتخاب شارژر مناسب باتری موتور و اسکوتر برقی

 نحوه انتخاب شارژر مناسب باتری موتور و اسکوتر برقی
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

در این مقاله به نحوه انتخاب شارژر مناسب انواع موتور و اسکوتر برقی و انواع شارژرها در دو مدل اسیدی و لیتیوم در ولتاژ‌‌‌‌های 48، 60 و72 ولت پرداخته می‌شود.

محصولات مرتبط
شارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت 2 آمپر شارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت 2 آمپر 446,900 تومان
+
_
Liito-Kala-42V2A
36V2A li-ion battery charger
Liito-Kala-42V2A
شارژر باتری سرب اسید 60 ولتشارژر باتری سرب اسید 60 ولت795,700 تومان
+
_
60V20Ah-lead-acid-battery-charger
60V100Ah-lead-acid-battery-charger
60V20Ah-lead-acid-battery-charger
شارژر باتری سرب اسید 72 ولت 20 آمپر ساعتشارژر باتری سرب اسید 72 ولت 20 آمپر ساعت861,100 تومان
+
_
72V20Ah-lead-acid-battery-charger
72V20Ah-lead-acid-battery-charger
شارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت  10Sشارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت 10S707,410 تومان
+
_
36V4A li-ion battery charger
36V2A li-ion-SHC-8100L
36V2A li-ion battery charger
36V4A li-ion battery charger
شارژر باتری سرب اسید 48 ولت شارژر باتری سرب اسید 48 ولت 730,300 تومان
+
_
48v20Ah-lead-acid-battery charger
48v100Ah-lead-acid-battery charger
48v20Ah-lead-acid-battery charger
شارژر باتری لیتیوم یون 72 ولت 5 آمپرشارژر باتری لیتیوم یون 72 ولت 5 آمپر1,062,750 تومان
+
_
84V5A li-ion
84V5A li-ion
شارژر باتری لیتیوم یون 48 ولتشارژر باتری لیتیوم یون 48 ولت850,200 تومان
+
_
48V4A li-ion battery charger
48V10A li-ion battery charger
48V2A li-ion battery charger
48V4A li-ion battery charger
شارژر باتری لیتیوم یون 48 ولت 2 آمپرشارژر باتری لیتیوم یون 48 ولت 2 آمپر512,300 تومان
+
_
Liito-Kala-54.6V2A
48V2A li-ion battery charger
Liito-Kala-54.6V2A
شارژر باتری لیتیوم یون 60 ولتشارژر باتری لیتیوم یون 60 ولت1,035,500 تومان
+
_
60V5A li-ion
60V5A li-ion
شارژر باتری لیتیوم فسفات 24 ولت شارژر باتری لیتیوم فسفات 24 ولت 664,900 تومان
+
_
24v2A lfp battery charger
24V4A lfp battery charger
24v2A lfp battery charger
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

11 نظر
نیما
شنبه هفدهم مهر ۰۰
پاسخ
()
()
نیما
سلام من يه هدلايت دارم که با شارژر ۴.۷ ولت و ۵۰۰ ميلي آمپر برق شهر شارژ ميشه حالا تو جعبه ش يه شارژر فندکي براي ماشين بود که ولتاژ ۱۲ ولت خروجي داره.آيا شارژ کردن با شارژر فندکي مشکلي براي باتري پيش مياره.ممنون
پاسخ مدیر سایت
اگر شارژر فندکی در کنار خود محصول بوده باشه اصولا ولتاژ 12 ولت خودرو رو به ولتاژ مناسب برای شارژ وسیلتون تبدیل میکنه
پاسخ مدیر سایت
محمد بیگدلی
چهارشنبه چهاردهم مهر ۰۰
پاسخ
()
()
محمد بیگدلی
سلام .دوتا باتري 6ولت 12 امپر به صورت سري به هم وصل شدند چه نوع شارژر برا اين کار نيازه؟ ممنون
پاسخ مدیر سایت
سلام وقتتون بخیر باشه شارژر مناسب باتری 12 ولت باید استفاده کنین و اگر باتریتون سرب اسید هستش شارژر باتری 12 ولت باتری سرب اسید
پاسخ مدیر سایت
فرهاد
دوشنبه هشتم شهریور ۰۰
پاسخ
(0)
()
فرهاد
سلام وقتتون بخير مهندس باطري دارم 10.8ولت.....۴.۸امپر ازچه نوع شارژري استفاده کنم؟
پاسخ مدیر سایت
سلام شارژر لیتیوم یون 3 سل که ولتاژ خروجی 12.6 ولت دارد و جریان خروجی ترجیحا 1 آمپر نهایتا 2 آمپر استفاده کنید.
پاسخ مدیر سایت
سینا
یکشنبه سی و یکم مرداد ۰۰
پاسخ
()
()
سینا
شارژ ميخام که باطري Feb 18650 با 1500mAh C10 c26 شارژ کنه ميشه راهنمايي کنيد
پاسخ مدیر سایت
با این شارژر میتونین این باتری رو شارژ کنید: https://evparts.ir/1S-li-ion-charger
پاسخ مدیر سایت
مهدی
شنبه دوم مرداد ۰۰
پاسخ
()
()
مهدی
سلام براباطري ماشين شارژي سيلدد اسيد۱۲ولت۹امپر ميتونم شارژر ۱۲ولت ۵امپر لب تابي استفاده کنم
پاسخ مدیر سایت
باتری 12 ولت سیلد اسید باید با شارژر با خروجی ولتاژ 14.75 ولت تا 15 ولت شارژ شود و همچنین برای باتری با ظرفیت 9 آمپر ساعت شما باید از شارژر با جریان خروجی 1 آمپر استفاده کنید.
پاسخ مدیر سایت
بهزاد گودرزی
چهارشنبه یازدهم تیر ۹۹
پاسخ
()
()
بهزاد گودرزی
با سلام سوال اين بود که ميتونم از شارژر 12 ولت 2 آمپر موقتا بجاي 12 ولت 2.9 آمپر استفاده کنم ؟ موقتا ... ممنون ميشم راهنمائي کنيد با تشکر ...
پاسخ مدیر سایت
سلام بله اگر ولتاژ شارژر و نوع شارژر مطابقت داشته باشه میتونید.
پاسخ مدیر سایت
علیاری
سه شنبه پنجم فروردین ۹۹
پاسخ
()
()
علیاری
سلام، آيا براي شارژ باتري فرمول خاصي هست؟
پاسخ مدیر سایت
سلام، بله، اگه سلول تون لیتیوم یون 18650 باشه، ولتاژ نامی 3.7 ولت (بعضی سلول ها 3.6 ولت)، ولتاژ شارژ این سلول ها 4.2 ولت هست که برای مثال اگه 3 سری باتری داشته باشید (یعنی چیدمان باتری هاتون بصورت 3 سری که ولتاژ نامی پکتون می‌شه 10.8 ولت) ولتاژ شارژتون میشود 3*4.2 ولت برابر 12.6 ولت
پاسخ مدیر سایت
علیرضا غفاری
شنبه بیست و چهارم اسفند ۹۸
پاسخ
()
()
علیرضا غفاری
سلام لطفا بگين براي شارژ ماشين شارژي که دو تا باطري ۶ ولت ۴/۵امپر استفاده ميشه (يعني ميشه ۱۲ ولت ۹ آمپر) چه شارژري با چه ولتاژ و آمپري مناسب هستش ممنون
پاسخ مدیر سایت
سلام، وقت بخیر، دوتا باتری 6 ولت 4.5 آمپرساعت اگه سری بشن باهم 12 ولت 4.5 آمپرساعت و اگه موازی بشن 6 ولت 9 آمپرساعت مجموع باتریتون خواهد بود، حالا شما ببینید که سری شدند یا موازی، تا بتونیم ولتاژ و جریان شارژ رو بدونیم، البته اگه شارژر قبلی تون موجود باشه روش نوشته که چند ولت چن آمپر هستش
پاسخ مدیر سایت
logo-samandehi
با ما در تماس باشید
دفتر مرکزی :
زنجان: بلوار پروفسور ثبوتی - پارک علم و فناوری علوم پایه - واحد 315
تلفن‌‌‌‌های تماس :
02433154413
02128429945
09981071773 (WhatsApp)
info@evparts.ir
whatsuppinterestlinkedinfacebooktelegraminstagram