menuordersearch
evparts.ir

شارژر مناسب انواع باتری ها ,

۱۳۹۸/۱/۲۱ چهارشنبه
(10)
(3)
شارژر مناسب انواع باتری ها
شارژر مناسب انواع باتری ها

نحوه کار شارژر باتری

چه شارژری برای دستگاه شما مناسب است

یک شارژر خوب پیش نیازی است برای دوام و عملکرد خوب باتری ، شارژر ها عموما بر اساس سرعت شارژشان دسته بندی میشوند. محصولات مصرفی عموما با شارژر های ارزان قیمتی که برای استفاده شخصی عملکرد خوبی دارند عرضه می شود. شارژر های تجاری عموما توسط تولید کننده دیگری تولید می شوند که دارای ویژگی های خاصی است، به عنوان مثال شارژ در دمای نامطلوب. با این وجود اکثر باتری ها در دمای زیر صفر کار می کنند که بستگی به نوع و جنس ماده مصرف شده در سلول باتری دارد که باتری های ساخته شده از سرب و نیکل از این قبیل اند که فقط سرعت شارژ شدنشان کمتر می شود.

 

برخی شارژر های لیتیوم یون دارای قابلیت بیدار کردن هستند که برای حالتی که باتری ها به دلیل تخلیه بیش از حد به اصطلاح خوابیده باشند کاربرد دارند و میتوانند آنها را از حالت خواب خارج کرده و شارژ نمایند ، که این حالت عموما زمانی رخ می دهد که باتری را در حالت تخلیه مدت زمان طولانی نگهداری کرده اید و به دلیل خاصیت تخلیه شوندگی باتری به خودی خود ولتاژ آن از حد مجاز باتری پایین تر آمده و باتری خاموش شده است. که شارژر های معمولی این پک باتری را غیر قابل شارژ تلقی می کنند در صورتیکه شارژر های دارای سیستم boost ابتدا با اعمال مقداری جریان ولتاژ هر سلول باتری را به 2.2-2.9 ولت به ازای هر سلول میرسانند تا مدار محافظت روشن شود که بعد از آن شارژر های معمولی میتوانند ادامه ی شارژ را انجام دهند. مراقب باتری هایی که ولتاژ آنها بیش از یک هفته است که از 1.5 ولت پایین تر آمده اند باشید چرا که ولتاژ پایین تر از 1.5 ولت باعث بروز واکنش هایی درون سلول می شود که مسائل امنیتی سلول را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

شارژر های باتری های با پایه سرب و لیتیوم براساس جریان ثابت ولتاژ ثابت کار میکنند (cc/cv) . جریان شارژ ثابت است و سپس ولتاژ شارژ ثابت است تا زمانی که ولتاژ و جریان به محدوده تعیین شده برسد. با رسیدن به محدوده ولتاژ مورد نظر باتری اشباع شده و جریان شروع به افت می کند تا زمانی که باتری گنجایش ذخیره شارژ بیشتر نداشته باشد که باعث توقف فرآیند شارژ میشود. هر باتری آستانه جریان پایین بخصوص خود را دارد و زمانی که جریان شارژ به آن آستانه رسید فرآیند متوقف میشود.

 

باتری های بر پایه نیکل با جریان ثابت شارژ میشوند و ولتاژ میتواند آزادانه تا حد ولتاژ شارژر افزایش پیدا کند، که مانند بلند کردن وزنه ای به وسیله طناب است که وزنه را تا جایی که اهرم طناب وجود دارد میتوان بلند کرد. تشخیص شارژ کامل از طریق توقف سیر صعودی ولتاژ باتری ها اتفاق می افتد. برای حفاظت در مقابل ناهنجاری هایی از قبیل سلول های نامناسب شارژر باید دارای سیستم توقف شارژ برای زمانی که اختلاف ولتاژی وجود ندارد باشد. همچنین شارژر حتما باید دارای سنسور دما باشد که افزایش دما را بر حسب زمان محاسبه نماید که با شارژ مکرر و سریع به خوبی کار کند.

 

افزایش دما در باتری های بر پایه نیکل امری عادی است، خصوصا زمانی که به 70 درصد میزان شارژ میرسد. که کاهش بهره وری شارژ عامل این موضوع است، که جریان شارژ باید بطبع پایین آورده شود تا مشکلی پیش نیاید. زمانی که شارژ تکمیل شد شارژر قطع می کند و باتری باید شروع به خنک شدن کند در غیر اینصورت شارژر به درستی کار نمی کند و باتری باید از شارژر جدا شود.

 

باتری های نیکل کادمیوم و نیکل متال هایبرید نباید برای مدت زمان طولانی به شارژر متصل باشند زمانی که به این باتری ها نیازی ندارید آنها را در جای خنک نگه داری نموده و قبل از استفاده شارژ نمایید.

 

باتری های لیتیومی در حال شارژ حتما باید خنک بمانند، در صورت افزایش دمای باتری ها به میزان 10 درجه بالاتر از دمای محیطی عملیات استفاده و یا شارژ باتری ها را متوقف نمایید باتری های لیتیومی را نمی توان بیش از اندازه شارژ کرد و از شارژ قطره ای  در حالت شارژ کامل نیز پشتیبانی نمی کنند و نیازی نیست که باتری را از شارژر پس از عملیات شارژ جدا کنید با این وجود اگر برای بیش از یک هفته نیازی به استفاده از آن ندارید در جای خنک قرار دهید و قبل از استفاده شارژ نمایید.

 

انواع شارژر

اکثر شارژر های ابتدایی شارژر های شبانه بودند، که در واقع شارژر های با سرعت پایین هستند. و در زمان باتری های نیکل کادمیوم مورد استفاده قرار میگرفتند و با حدود 0.1C تا زمانی که باتری متصل بود شارژ می کردند و  سیستم تشخیص شارژ کامل نداشتند و شارژر متصل می ماند و شارژ کامل بین حدود 14-16 ساعت طول می کشید. زمانی که شارژ تکمیل میشد شارژر به علت نداشتن قابلیت شارژ بیش از حد باعث گرم شدن باتری ها میشد. باتری های نیکل متال هایبرید نباید با شارژر های شبانه شارژ شوند. شارژر های ارزان قیمتی که برای شارژ کردن باتری قلمی و یا نیم قلمی و یا باتری های اسباب بازی های کودکان ازین سیستم شارژ استفاده میکنند پس زمانی که باتری ها گرم شدند از شارژر جدایشان کنید.

 

شارژر معمولی بین شارژر آرام و سریع قرار دارد و در محصولات مصرفی استفاده میشود. زمان شارژ کردنشان بین 3-6 ساعت است. زمان پر شدن ظرفیت شارژ نشانگر ready روشن میشود و عموما دارای سنسور دما برای حفاظت در مقابل باتری های مشکل دار هستند.

 

شارژر سریع دارای مزیت هایی است که ساده ترین آنها زمان کوتاه تر شارژ است. که نیازمند ارتباط شدیدتر و قوی تر بین شارژر و باتری خواهد بود. با سرعت شارژ 1C که شارژر های سریع با این سرعت شارژ می کنند باتری های NiCd ,NiMH در حدود 1 ساعت شارژ میشوند پس از تکمیل فرآیند شارژ باتری شارژر را به وضعیت شارژ چکه ای می برد که شارژ نگهداری نیز نامیده میشوند. اکثر شارژرهای باتری های بر پایه نیکل کنونی شارژ چکه ای بسیار کوچک تری دارند که حتی با باتری های NiMH نیز تطابق دارد.

 

لیتیوم یون کمترین تلفات را در وضعیت شارژ شدن دارد و بازده coulombic آن بیش از 99 درصد است. با جریان 1C شارژ باتری در کمتر از 1 ساعت به 70 درصد میرسد و بقیه زمان شارژ شدن مربوط به شارژ اشباع میباشد.لیتیوم یون همانند باتری های سرب اسید نیازمند شارژ اشباع کننده نیست. در واقع بهتر است که باتری های لیتیوم یون را کامل شارژ نکنید چراکه طول عمر باتری ها افزایش پیدا میکند. از بین همه ی شارژرها لیتیوم یون ساده ترین آن ها است. هیچ ترفندی برای افزایش طول عمر و بهره وری باتری های لیتیوم یون توسط این شارژرها که گاها توسط تولید کننده ها یا فروشنده ها اظهار میشود وجود ندارد و فقط بر اساس سیستم cc/cv کار میکنند.

 

باتری های سرب اسید از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی نمیکنند و اکثرا در حدود 14-16 ساعت شارژ میشوند و حتی ممکن است آرام تر هم شارژ شوند.باتری های سرب اسید در حدود 8 ساعت به 70 درصد میرسند و بقیه زمان صرف شارژ اشباع کننده میشود که در این باتری ها بسیار مهم است شارژ مقطعی یا همان کامل شارژ نکردن در صورتی که هر از چند بار یک بار شارژ کامل انجام گیرد تا باتری ها سولفات نکنند مشکلی ندارد.

 

جریان مصرفی شارژر در حالت آماده به کار برای بهینه سازی مصرف انرژی باید خیلی پایین باشد. که شارژر های تلفن های همراه دارای برچسب مصرف انرژی 5 ستاره هستند و دیگر شارژر های کوچک در حالت آماده به کار 30mW و حتی کمتر مصرف میکنند. 4ستاره برای شارژرهایی با مصرف 30-150mW ، 3ستاره برای شارژرهای با مصرف 150-250mW ، و 2 ستاره به 250-350mW تعلق میگیرد. مصرف میانگین 300mW  است که به آنها 1ستاره تعلق میگیرد. هدف ستاره انرژی کاهش مصرف انرژی شارژر های گوشی های موبایل است که هم اکنون بیش از 1 میلیارد شارژری که در حال شارژ کردن گوشی نیستند به یزق شهری متصل هستند.

 

راهنمای ساده برای خرید شارژ

  • خرید شارژر مناسب باتری دستگاه خود، اکثر شارژر ها فقط یک نوع باتری را پشتیبانی می کنند. مطمئن شوید ولتاژ شارژر با ولتاژ باتری همخوانی دارد، در صورت مغایرت به هیچ عنوان از آن شارژر استفاده نکنید.
  • آمپر ساعت نوشته شده بر روی باتری ممکن است از مقدار واقعی آن متفاوت باشد. شارژ کردن باتری با ظرفیت بالاتر زمان بیشتری نسبت به باتری با ظرفیت کمتر میبرد در صورت مغایرت بیش از 25 درصد باتری با باتری استاندارد با همان شارژر شارژ نکنید.
  • شارژر های با توان بالاتر سرعت شارژ شدن را افزایش میدهند ولی به توانایی باتری برای شارژ شدن باید توجه کنید چراکه شارژ کردن باتری با جریان بیش از حد مجاز برای باتری خطرناک است و حتی در برخی مواقع میتواند منجر به انفجار شود.
  • شارژر سرب اسید پس از شارژ کامل(تکمیل شارژ اشباع) باید به حالت شارژ شناور برود، شارژرهای نیکل باید به حالت شارژ چکه ای بروند، لیتیوم یون از شارژ چکه ای پشتیبانی نمیکند و در واقع  هیچ شارژی به این نحو وارد باتری نمیشود و شارژ چکه ای و شارژ شناور برای مقابله با تخلیه باتری ها بر اثر تخلیه خودکار هستند.
  • شارژر ها حتما باید دارای سنسور دما باشند تا از شارژ کردن باتری های مشکل دار بتوانند خودداری کنند.
  • بررسی دمای شارژ، بدنه باتری های سرب اسید در هنگام شارژ گرم میشود، نیکل هرچه به تکمیل شدن شارژ نزدیکتر میشود گرم تر میشود ولی پس از اتمام باید خنک شود، لیتیوم یون نباید بیش از 10 درجه بیشتر از دمای محیط گرم شود.
  • دمای باتری ها را زمانی که از شارژرهای ارزان قیمت استفاده میکنید چک کنید، در صورت گرم شدن جدا کنید.
  • در دمای اتاق عمل شارژ را انجام دهید، پذیرش انرژی در هوای سرد کاهش پیدا میکند و لیتیوم یون در دمای زیر صفر درجه نباید شارژ شود.

 

  لینک خرید انواع شارژر ▼

 

 

 

خرید انواع شارژر  

 

 

 

مقالات مرتبط

مزایای باتری های لیتیوم یون

مزایای باتری های لیتیوم یون
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

عموماً باتری های لیتیوم یون بسیار قابل اعتمادتر از تکنولوژی های قدیمی تر نظیر نیکل کادمیوم (NiCd) هستند و مشکل اثر حافظه بر اثر دفعات شارژ در آنها وجود ندارد.

نحوه کار باتری لیتیوم یون

نحوه کار باتری لیتیوم یون
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

همانند هر باتری دیگری باتری قابل شارژ لیتیوم یون از چند جزء مولد برق به نام سلول تشکیل شده است . هر سلول از سه جزء اصلی به نام های الکترود مثبت ( که به مثبت باتری یا ترمینال مثبت متصل است)، الکترود منفی (که به منفی باتری یا ترمینال منفی متصل است) و ماده شیمیایی به نام الکترولیت که در بین آنها قرار دارد تشکیل شده است.

نحوه شارژ باتری لیتیوم

نحوه شارژ باتری لیتیوم
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

باتری های لیتیوم یون بالاترین درجه از کارایی را دارند که برای استفاده از آن باید به نحو صحیح شارژ شوند.در صورتیکه شارژکردن باتری لیتیوم یون به درستی انجام نشود به کارکرد باتری صدمه رسیده و حتی ممکن است کاملاً خراب شود، بنابراین اینکار با دقت کافی و به درستی باید انجام شود.شارژ صحیح باتری های لیتیوم یون باعث کارایی بهتر و طول عمر بیشینه این نوع باتری ها می شود. در نتیجه، شارژ صحیح توسط سیستم مدیریت باتری (BMS) انجام میگیرد. که نحوه شارژ شدن ، تخلیه شدن و سرعت شارژ و دشارژ را کنترل میکند.

مدل‌ های موجود برای باتری

مدل‌ های موجود برای باتری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

در این مقاله به بیان برخی مفاهیم و پیش­ نیازها پرداخته خواهد شد. در ابتدا متداول­ترین مدل­های ریاضی موجود برای باتری­ لیتیوم-یون مطرح می­شود، سپس یکی از تازه ­ترین پژوهش­ها در این حوزه که در گسترش سطح تکنولوژی حفاظت و مانیتورینگ باتری های لیتیومی ارائه شده، تشریح می­شود.

تست باتری های لیتیوم یون(تخصصی)

تست باتری های لیتیوم یون(تخصصی)
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

هیچ تست سریعی نمیتواند تمام پارامترهای باتری را اندازه گیری کند وهمیشه تاثیرات خارجی ای وجود دارند که باعث رد شدن تست میشوند. پیش بینی صحیح باید 9 بار از 10 بار باشد. QuickSort(by Cadex) این کار را برای پک های تک سلولی که ظرفیتشان کمتر از 1500 میلی آمپر ساعت است انجام میدهد.تکنولوژی های جدیدی که در حال توسعه هستند میتوانند این کار را برای پک های بزرگتر انجام دهند که به علت لزوم نمونه برداری فرکانس پایین چند دقیقه طول خواهند کشید.
ظرفیت دریچه ی سلامتی باتری است، تکنولوژی تست سریع با پیشبینی ظرفیت باتری با استفاده از سیستم مدیریت باتری قوی تر میشود.چنین تست های سریعی میتوانند در شارژر ها قرار بگیرند تا سلامت باتری را در هر بار شارژ ارزیابی کند که میتواند برای نشان دادن به کاربر با یک چراغ سبز اعلام کند ظرفیت شارژ تکمیل شده است، باتری های کم ظرفیت تر این نشانگر را بدلیل اضافه نکردن سیستم اضافی به پک ندارند.

معرفی انواع باتری های مبتنی بر لیتیوم

معرفی انواع باتری های مبتنی بر لیتیوم
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

در جدول زیر ویژگی های مختلف انواع باتری لیتیوم یون را به صورت مختصر میتوانید مطالعه بفرمایید.
اصطلاح لیتیوم یون به خانواده ای از باتری ها که شباهت هایی به هم دارند دلالت دارد، ولی میتوانند دارای فرمولاسیون متفاوتی باشند. لیتیوم کبالت، لیتیوم منگنز، نیکل منگنز اکسید و لیتیوم آلومینیوم در ظرفیت بالا و قابلیت جابجایی شبیه به هم هستند. لیتیوم فسفات و لیتیوم تایتانیت دارای ظرفیت و ولتاژ پایین تری هستند ولی طول عمر بسیار بالایی دارند که این باتری ها اغلب در وسائط نقلیه و یا به صورت ثابت در یک محل استفاده میشوند.

10 راهکار اساسی برای افزایش برد دوچرخه برقی شما - قسمت اول

10 راهکار اساسی برای افزایش برد دوچرخه برقی شما - قسمت اول
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

از محل کار خود درآمده اید و دوچرخه برقیتان 20% شارژ دارد برای اینکه راحتتر به منزل برسید میتوانید از این 10 روش برای کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش مسافت قابل پیمایشتان استفاده کنید در بدترین حالت حتی اگر قبل از به منزل رسیدن شارژ دوچرختان به اتمام رسید مطمئن خواهید بود که نهایت مسافت قابل پیمایش را پیموده اید.

رونق استفاده از خودروهای برقی با بومی سازی باتری های لیتیومی + فیلم

رونق استفاده از خودروهای برقی با بومی سازی باتری های لیتیومی + فیلم
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان،با توجه به آلودگى فراگير شده در نقاط مختلف کشور، بازار ساخت و توليد خودرو هاى برقى توسعه يافته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

6 نظر
بهزاد گودرزی
چهارشنبه یازدهم تیر ۹۹
پاسخ
()
()
بهزاد گودرزی
با سلام سوال اين بود که ميتونم از شارژر 12 ولت 2 آمپر موقتا بجاي 12 ولت 2.9 آمپر استفاده کنم ؟ موقتا ... ممنون ميشم راهنمائي کنيد با تشکر ...
پاسخ مدیر سایت
سلام بله اگر ولتاژ شارژر و نوع شارژر مطابقت داشته باشه میتونید.
پاسخ مدیر سایت
علیاری
سه شنبه پنجم فروردین ۹۹
پاسخ
()
()
علیاری
سلام، آيا براي شارژ باتري فرمول خاصي هست؟
پاسخ مدیر سایت
سلام، بله، اگه سلول تون لیتیوم یون 18650 باشه، ولتاژ نامی 3.7 ولت (بعضی سلول ها 3.6 ولت) ، ولتاژ شارژ این سلول ها 4.2 ولت هست که برای مثال اگه 3 سری باتری داشته باشید (یعنی چیدمان باتری هاتون بصورت 3 سری که ولتاژ نامی پکتون می شه 10.8 ولت) ولتاژ شارژتون میشود 3*4.2 ولت برابر 12.6 ولت
پاسخ مدیر سایت
علیرضا غفاری
شنبه بیست و چهارم اسفند ۹۸
پاسخ
()
()
علیرضا غفاری
سلام لطفا بگين براي شارژ ماشين شارژي که دو تا باطري ۶ ولت ۴/۵امپر استفاده ميشه (يعني ميشه ۱۲ ولت ۹ آمپر) چه شارژري با چه ولتاژ و آمپري مناسب هستش ممنون
پاسخ مدیر سایت
سلام، وقت بخیر، دوتا باتری 6 ولت 4.5 آمپرساعت اگه سری بشن باهم 12 ولت 4.5 آمپرساعت و اگه موازی بشن 6 ولت 9 آمپرساعت مجموع باتریتون خواهد بود، حالا شما ببینید که سری شدند یا موازی، تا بتونیم ولتاژ و جریان شارژ رو بدونیم، البته اگه شارژر قبلی تون موجود باشه روش نوشته که چند ولت چن آمپر هستش
پاسخ مدیر سایت