menuordersearch
evparts.ir

انتخاب ظرفیت مناسب باتری موتور برقی ,

۱۴۰۰/۳/۹ یکشنبه
(3)
(0)
انتخاب ظرفیت مناسب باتری موتور برقی
انتخاب ظرفیت مناسب باتری موتور برقی

قبل از انتخاب باتری مناسب برای موتور برقی خود باید با برخی مفاهیم تخصصی که برای توصیف باتری های موتور برقی استفاده میشود آشنا شوید:
در لیست زیر واژه های پر استفاده در بحث موتور برقی را می توانید ملاحضه کنید:
•    آمپر (A)
•    آمپر ساعت  (Ah) 
•    ولتاژ (v) 
•    وات(W) 
•    وات ساعت(Wh) 
آمپر (A)
واحد استاندارد جهانی جریان الکتریکی می باشد، برای توصیف آن : شما میتوانید آمپر را با سایز یک لوله آب مقایسه کنید بدین معنی که هرچقدر میزان آمپر بیشتر باشد در واقع شما لوله آب با قطر بیشتری دارید و در نتیجه آب بیشتری در هر ثانیه جابجا میشود.
آمپر ساعت  (Ah) 
واحد شارژ الکتریکی میباشد، جریان الکتریکی در واحد زمان را آمپر ساعت می گویند، که نشاگر ظرفیت باتری می باشد ، برای مثال باتری که دارای ظرفیت Ah20 است میتواند با جریان A2 برای مدت 10 ساعت و یا با جریان A20 برای مدت 1 ساعت برای شما کار کند.
ولتاژ (v) 
اختلاف پتانسیل بین دو قطب مثبت و منفی باتری را ولتاژ می نامند. ( موتور سیکلت های برقی موجود در بازار ایران عموما 72V, 60V, 48V می باشند)
وات(W) 
واحد استاندارد توان می باشد. هرچه عدد وات بزرگتر باشد بدین معنی است که شما شاهد توان خروجی بیشتری از موتور برقی خود خواهید بود. همچنین 1 وات برابر است با حاصل ضرب 1 ولت در 1 آمپر.
وات ساعت(Wh) 
واحد توان در بازه زمانی مشخص، برای اندازه گیری توان کل خروجی در بازه زمانی مشخص است، برای مقایسه با وات که برای توان خروجی فقط در یک لحظه میباشد می توان این مثال را بیان کرد: اگر سرعت ماشین خود را وات بنامیم در نتیجه مسافت پیموده شده وات ساعت میشود در نتیجه اگر مثلا موتور برقی خود را برای مدت 2 ساعت برانیم و در هر ساعت 500 وات توان مصرف کند به طور کل 1000 وات ساعت توان کل مصرفی شده است.

ولتاژ نامی نیز برای اندازه گیری ولتاژ موتور های برقی قابل استفاده میباشد، چراکه هر سلول از باتری پک باتری که دارید در یک بازه ولتاژی مشخصی کار می کند.

حال که با مفاهیم اصلی آشنا شدید انواع باتری موتور سیکلت برقی را به شما معرفی میکنیم. از ابتدا باتری یکی از مهمترین نکات درمورد موتور سیکلت های برقی بود چرا که تمامی انواع استفاده از موتور برقی به باتری منوط میباشد. در لیست زیر انواع مختلف باتری های موجود برای انواع موتور برقی های موجود در بازار را میتوانید مشاهده کنید.

انواع باتری
•    سرب اسید
•    لیتیوم یون

باتری های سرب اسید
این نوع از باتری به قیمت بسیار پایین، توان خروجی کم و وزن بسیار زیاد مشهورند.در قیاس با انواع دیگر باتری در حجم و وزن یکسان دارای ظرفیت بسیار پایینتری می باشند. باتری های سرب اسید سه استفاده اصلی دارند: به عنوان منبع انرژی برای دستگاه هایUPS  غیر قابل حمل، نوع deep-cycle برای وسائطی نظیر ماشین های گلف، لیفت تراک های برقی و ... ، در نهایت نوع استارتر برای روشن کردن موتور خودرو ها. همچنین در بعی دوچرخه های برقی استفاده میشوند که به دلیل توان خروجی پایین و وزن بالا استفاده از این نوع باتری را برای دوچرخه های برقی توصیه نمیکنیم.
باتری های سرب اسید سنگین ترین نوع باتری برای موتور سیکلت های برقی می باشد، وزن باتری های سرب اسید سه برابر باتری های لیتیومی و دو برابر باتری های نیکل میباشد، همچنین باتری های سرب اسید ظرفیت کمتری نسبت به باتری های نیکل و لیتیوم دارند. بیشینه ظرفیت باتری های سرب اسید نصف باتری های بر پایه نیکل و لیتیوم می باشد.


باتری های لیتیوم یون
باتری های لیتیوم یون به باتری های پیش فرض تمامی موتور سیکلت های برقی روز دنیا مبدل شده اند. این باتری ها دارای جریان خروجی بالاتری نسبت به باتری های قبلی در وزن یکسان می باشند و دارای طول عمر بالاتری هستند.
این نوع باتری حتما باید سیستم مدیریت باتری داشته باشد تا از مشکلات مختلفی از قبیل اشتعال و یا خراب شدن باتری جلوگیری کند، که البته نیازی نیست نگران این موضوع باشید چراکه شرکت های تولید کننده پک باتری حتما از سیستم مدیریت باتری و سیستم های ایمنی دیگر برای بالا بردن ضریب اطمینان این باتری استفاده می کنند ولی حتما با این موارد باید آشنایی داشته باشید تا بتوانید از باتری به درستی استفاده کنید.
با وجودی که باتری های لیتیومی قیمت پایینی ندارند بهترین گزینه برای موتور سیکلت های برقی می باشند چراکه بازدهی، طول عمر، وزن و کارایی بهتری نسبت به انواع دیگر باتری ها دارند.

نکاتی که قبل از انتخاب  باتری باید به آنها توجه کنید
در انتخاب باتری برای موتور سیکلت برقی شما باید ولتاژ و ظرفیت مناسب موتور برقی و سپس نیاز خود را در نظر بگیرید.
ولتاژ، آمپر و ظرفیت سه پارامتر مهم در انتخاب باتری مناسب هستند، اگر این سه پارامتر به درستی انتخاب نشوند میتواند باعث آسیب دیدن موتور برقی و یا باتری موتور برقی شود.
ولتاژ
هر دوچرخه برقی دارای بازه ولتاژی مخصوص خود می باشد بدین معنا که شما موتور خود را فقط با یک ولتاژ به خصوص میتوانید راه اندازی و استفاده کنید و نباید با ولتاژ بالاتر از بازه و یا پایین تر از بازه ولتاژی این کار را انجام دهید و این موضوع برای جلوگیری از مشکلات آتی بسیار مهم است.
استفاده از باتری با ولتاژ پایین تر بدین معناست که شما توان مناسب برای به حرکت درآوردن الکترو موتور موتور برقی خود را نخواهید داشت و ولتاژ بالاتر میتواند به قطعات موتور برقی شما آسیب وارد کند که این آسیب ها هم به الکتروموتور و هم به کنترلر وارد خواهد شد. موتور های برقی موجود در بازار ایران دارای ولتاژ های 48 ولت، 60 ولت و 72 ولت هستند.

ولتاژ نامیولتاژ تخلیهولتاژ شارژ کاملتعداد سلول سری شده
48 ولت39 ولت54.6 ولت13 سلول
60 ولت51 ولت71.4 ولت17 سلول
72 ولت60 ولت 84 ولت20 سلول


جدول فوق مختص باتری با سلول لیتیوم یون 18650 میباشد و به صورت استاندارد میباشد ولی گاهی بعضی از موتور سیکلت های برقی مانند کوکو سیتی و هارلی برای کم کردن هزینه باتری و همچنین کم بودن فضای باتری از رده ولتاژی پایین تر از 60 ولت استفاده میکنند با نام 60 ولت که باعث میشود توان موتور کمتر از حالت عادی شود که جدول فوق برای این دو موتور به شکل زیر خواهد شد:

ولتاژ نامیولتاژ تخلیهولتاژ شارژ کاملتعداد سلول سری شده
57.6 ولت48 ولت67.2 ولت16 سلول


راهکار یافتن سریع ولتاژ موتور سیکلت برقی
اگر موتور سیکلت برقی شما از باتری سرب اسید استفاده میکند اولین و ساده ترین راه شمردن تعداد باتری های نصب شده میباشد، باتری هایی که به صورت معمول روی انواع موتور برقی نصب میشود ( به جز موتور هایی که توانی بالاتر از 2000 وات دارند) باتری 12 ولت 18 آمپر ساعت و یا 20 آمپر ساعت است که اگر 4 عدد باتری بر روی موتور شما نصب است به معنی 48 ولت، 5 باتری به معنی 60 ولت و 6 باتری یعنی 72 ولت است.
در صورتیکه موتور شما به هر دلیلی باتری نداشته باشد، نوشته ها پاک شده باشد یا به هر دلیلی قابل خواندن و تشخیص نباشد میتوانید از روی نوشته های روی شارژر اینکار را انجام دهید بدین صورت که اگر در قسمت  voltage output عدد 59 ولت نوشته شده بود باتری شما 48 ولت است، اگر عدد 72.5 ولت نوشته شده بود باتری شما 60 ولت است و اگر عدد 87 ولت نوشته شده بود باتری شما 72 ولت خواهد بود.
اگر باز به هر دلیلی نوشته های روی شارژر قابل خواندن نبود با استفاده ولت متر میتوانید این کار را انجام دهید بدین نحو که با احتیاط کامل به طوری که به هیچ وجه اتصال کوتاه رخ ندهد میتوانید ولتاژ خروجی شارژر را اندازه بگیرید ( نکته مهم در صورت انجام این تست با کوچکترین اتصال کوتاه شارژر می سوزد) که اعداد پاراگراف فوق دراین نوع تست هم صادق است، البته در شارژر های جدید باتری های سرب اسید بدلیل مسائل ایمنی تا زمانی که شارژر را به باتری متصل نکرده اید ولتاژی بر روی خروجی شارژر ملاحظه نخواهید کرد که در این صورت باید شارژر را به باتری متصل کنید و ولتاژ دو سر مجموعه باتری ها را اندازه گیری کنید.
آمپر
برای انتخاب باتری حتما باید ماکسیمم مقدار جریانی که کنترلر موتور برقی شما به موتور اجازه مصرف میدهد را مشخص کنید که معمولا روی کنترلر همه موتور برقی ها این عدد نوشته شده است.
ظرفیت
برای انتخاب ظرفیت مناسب بعد از اینکه مقدار ماکسیمم آمپر مشخص شد، حداقل ظرفیت باتری نباید از دو سوم مقدار ماکسیمم جریان کمتر باشد و هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد مسافت پیمایشی و همچنین طول عمر باتری  افزایش پیدا میکند به عنوان مثال اگر ماکسیمم جریان کنترلر موتور برقی شما 30 آمپر می باشد حداقل ظرفیت باتری شما میتواند 20 آمپر ساعت باشد و هر چه ظرفیت باتری از 20 آمپر ساعت به 30 آمپری که جریان ماکسیمم است نزدیک تر شود طول عمر باتری شما و همچنین مسافت پیمایشی شما افزایش پیدا میکند و البته برای کاربرد های خاص در شرایطی که مسافت پیمایشی روزانه بسیار بالایی دارید میتوانید ظرفیت باتری بالاتری هم استفاده کنید که این موضوع هیچ آسیبی به وسیله شما نخواهد رساند ( این نکته سوال متداول مصرف کنندگان میباشد) .

 

انتخاب باتری مناسب یک نکته خیلی مهم و ضروری برای استفاده بهینه و لذت بردن از موتور سیکلت برقی بدون دردسر های پی در پی است.

مشتاقانه پاسخ گوی نظرات و سوالات شما هستیم .
 

درصورت نیاز پک باتری مورد نظر خود را از محصول زیر انتخاب و خرید نمایید:

انواع پک باتری موتور برقی 48، 60 و 72 ولت

 باطری لیتیوم موتور برقی
باطری لیتیوم موتور برقی
 باتری لیتیوم 72 ولت موتور برقی
باتری لیتیوم 72 ولت

مقالات مرتبط

مزایای باتری های لیتیوم یون

مزایای باتری های لیتیوم یون
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

عموماً باتری های لیتیوم یون بسیار قابل اعتمادتر از تکنولوژی های قدیمی تر نظیر نیکل کادمیوم (NiCd) هستند و مشکل اثر حافظه بر اثر دفعات شارژ در آنها وجود ندارد.

نحوه کار باتری لیتیوم یون

نحوه کار باتری لیتیوم یون
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

همانند هر باتری دیگری باتری قابل شارژ لیتیوم یون از چند جزء مولد برق به نام سلول تشکیل شده است . هر سلول از سه جزء اصلی به نام های الکترود مثبت ( که به مثبت باتری یا ترمینال مثبت متصل است)، الکترود منفی (که به منفی باتری یا ترمینال منفی متصل است) و ماده شیمیایی به نام الکترولیت که در بین آنها قرار دارد تشکیل شده است.

نحوه شارژ باتری لیتیوم

نحوه شارژ باتری لیتیوم
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

باتری های لیتیوم یون بالاترین درجه از کارایی را دارند که برای استفاده از آن باید به نحو صحیح شارژ شوند.در صورتیکه شارژکردن باتری لیتیوم یون به درستی انجام نشود به کارکرد باتری صدمه رسیده و حتی ممکن است کاملاً خراب شود، بنابراین اینکار با دقت کافی و به درستی باید انجام شود.شارژ صحیح باتری های لیتیوم یون باعث کارایی بهتر و طول عمر بیشینه این نوع باتری ها می شود. در نتیجه، شارژ صحیح توسط سیستم مدیریت باتری (BMS) انجام میگیرد. که نحوه شارژ شدن ، تخلیه شدن و سرعت شارژ و دشارژ را کنترل میکند.

شارژر مناسب انواع باتری ها

شارژر مناسب انواع باتری ها
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

نحوه کار شارژر باتری
چه شارژری برای دستگاه شما مناسب است
یک شارژر خوب پیش نیازی است برای دوام و عملکرد خوب باتری ، شارژر ها عموما بر اساس سرعت شارژشان دسته بندی میشوند. محصولات مصرفی عموما با شارژر های ارزان قیمتی که برای استفاده شخصی عملکرد خوبی دارند عرضه می شود.

مدل‌ های موجود برای باتری

مدل‌ های موجود برای باتری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

در این مقاله به بیان برخی مفاهیم و پیش­ نیازها پرداخته خواهد شد. در ابتدا متداول­ترین مدل­های ریاضی موجود برای باتری­ لیتیوم-یون مطرح می­شود، سپس یکی از تازه ­ترین پژوهش­ها در این حوزه که در گسترش سطح تکنولوژی حفاظت و مانیتورینگ باتری های لیتیومی ارائه شده، تشریح می­شود.

تست باتری های لیتیوم یون(تخصصی)

تست باتری های لیتیوم یون(تخصصی)
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

هیچ تست سریعی نمیتواند تمام پارامترهای باتری را اندازه گیری کند وهمیشه تاثیرات خارجی ای وجود دارند که باعث رد شدن تست میشوند. پیش بینی صحیح باید 9 بار از 10 بار باشد. QuickSort(by Cadex) این کار را برای پک های تک سلولی که ظرفیتشان کمتر از 1500 میلی آمپر ساعت است انجام میدهد.تکنولوژی های جدیدی که در حال توسعه هستند میتوانند این کار را برای پک های بزرگتر انجام دهند که به علت لزوم نمونه برداری فرکانس پایین چند دقیقه طول خواهند کشید.
ظرفیت دریچه ی سلامتی باتری است، تکنولوژی تست سریع با پیشبینی ظرفیت باتری با استفاده از سیستم مدیریت باتری قوی تر میشود.چنین تست های سریعی میتوانند در شارژر ها قرار بگیرند تا سلامت باتری را در هر بار شارژ ارزیابی کند که میتواند برای نشان دادن به کاربر با یک چراغ سبز اعلام کند ظرفیت شارژ تکمیل شده است، باتری های کم ظرفیت تر این نشانگر را بدلیل اضافه نکردن سیستم اضافی به پک ندارند.

معرفی انواع باتری های مبتنی بر لیتیوم

معرفی انواع باتری های مبتنی بر لیتیوم
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

در جدول زیر ویژگی های مختلف انواع باتری لیتیوم یون را به صورت مختصر میتوانید مطالعه بفرمایید.
اصطلاح لیتیوم یون به خانواده ای از باتری ها که شباهت هایی به هم دارند دلالت دارد، ولی میتوانند دارای فرمولاسیون متفاوتی باشند. لیتیوم کبالت، لیتیوم منگنز، نیکل منگنز اکسید و لیتیوم آلومینیوم در ظرفیت بالا و قابلیت جابجایی شبیه به هم هستند. لیتیوم فسفات و لیتیوم تایتانیت دارای ظرفیت و ولتاژ پایین تری هستند ولی طول عمر بسیار بالایی دارند که این باتری ها اغلب در وسائط نقلیه و یا به صورت ثابت در یک محل استفاده میشوند.

10 راهکار اساسی برای افزایش برد دوچرخه برقی شما - قسمت اول

10 راهکار اساسی برای افزایش برد دوچرخه برقی شما - قسمت اول
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

از محل کار خود درآمده اید و دوچرخه برقیتان 20% شارژ دارد برای اینکه راحتتر به منزل برسید میتوانید از این 10 روش برای کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش مسافت قابل پیمایشتان استفاده کنید در بدترین حالت حتی اگر قبل از به منزل رسیدن شارژ دوچرختان به اتمام رسید مطمئن خواهید بود که نهایت مسافت قابل پیمایش را پیموده اید.

رونق استفاده از خودروهای برقی با بومی سازی باتری های لیتیومی + فیلم

رونق استفاده از خودروهای برقی با بومی سازی باتری های لیتیومی + فیلم
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان،با توجه به آلودگى فراگير شده در نقاط مختلف کشور، بازار ساخت و توليد خودرو هاى برقى توسعه يافته است.

انتخاب ظرفیت مناسب باتری دوچرخه برقی

انتخاب ظرفیت مناسب باتری دوچرخه برقی
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

قبل از انتخاب باتری مناسب برای دوچرخه برقی خود باید با برخی مفاهیم تخصصی که برای توصیف باتری های دوچرخه برقی استفاده میشود آشنا شوید

محصولات مشابه
پک باتری دوچرخه برقیپک باتری دوچرخه برقی4,750,500 تومان HAX-36V8.7Ah
HAX-48V17.4Ah
HAX-48V14.5Ah
HAX-48V11.6Ah
HAX-24V26.1Ah
HAX-24V23.2Ah
HAX-24V20.3Ah
HAX-24V17.4Ah
HAX-24V14.5Ah
HAX-24V11.6Ah
HAX-36V23.2Ah
HAX-36V20.3Ah
HAX-36V17.4Ah
HAX-36V14.5Ah
HAX-36V11.6Ah
HAX-36V8.7Ah
انواع باتری 48 ولت لیتیوم یون موتور برقی انواع باتری 48 ولت لیتیوم یون موتور برقی 6,546,750 تومان HAX-48V17.4Ah
HAX-48V49.3Ah
HAX-48V14.5Ah
HAX-48V11.6Ah
HAX-48V8.7Ah
HAX-48V46.4Ah
HAX-48V43.5Ah
HAX-48V40.6Ah
HAX-48V37.7Ah
HAX-48V34.8Ah
HAX-48V31.9Ah
HAX-48V29Ah
HAX-48V26.1Ah
HAX-48V23.2Ah
HAX-48V20.3Ah
HAX-48V17.4Ah
انواع باتری 24 ولت لیتیوم یونانواع باتری 24 ولت لیتیوم یون2,687,575 تومان HAX-24V8.7Ah
HAX-24V11.6Ah
HAX-24V14.5Ah
HAX-24V17.4Ah
HAX-24V20.3Ah
HAX-24V23.2Ah
HAX-24V26.1Ah
HAX-24V29Ah
HAX-24V31.9Ah
HAX-24V34.8Ah
HAX-24V37.7Ah
HAX-24V40.6Ah
HAX-24V101.5Ah
HAX-24V8.7Ah
انواع باتری 72 ولت لیتیوم یونانواع باتری 72 ولت لیتیوم یون18,591,900 تومان HAX-72V29Ah
HAX-72V203Ah
HAX-72V101.5Ah
HAX-72V98.6Ah
HAX-72V95.7Ah
HAX-72V92.8Ah
HAX-24V89.9Ah
HAX-72V87Ah
HAX-72V84.1Ah
HAX-72V81.2Ah
HAX-72V78.3Ah
HAX-72V75.4Ah
HAX-72V72.5Ah
HAX-72V69.6Ah
HAX-72V66.7Ah
HAX-72V63.8Ah
HAX-72V60.9Ah
HAX-72V58Ah
HAX-72V55.1Ah
HAX-72V52.2Ah
HAX-72V49.3Ah
HAX-72V46.4Ah
HAX-72V43.5Ah
HAX-72V40.6Ah
HAX-72V37.7Ah
HAX-72V34..8Ah
HAX-72V31.9Ah
HAX-72V26.1Ah
HAX-72V23.2Ah
HAX-72V20.3Ah
HAX-72V17.4Ah
HAX-72V14.5Ah
HAX-72V11.6Ah
HAX-72V29Ah
شارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت 2 آمپر شارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت 2 آمپر 286,000 تومان 36V2A li-ion battery charger
36V2A li-ion battery charger
شارژر باتری سرب اسید 60 ولتشارژر باتری سرب اسید 60 ولت3,600,000 تومان 60V100Ah-lead-acid-battery-charger
60V20Ah-lead-acid-battery-charger
60V100Ah-lead-acid-battery-charger
انواع باتری 60 ولت لیتیوم یون موتور سیکلت برقیانواع باتری 60 ولت لیتیوم یون موتور سیکلت برقی8,041,700 تومان HAX-60V11.6Ah
HAX-60V101.5Ah
HAX-60V203Ah
HAX-60V98.6Ah
HAX-60V95.7Ah
HAX-60V92.8Ah
HAX-60V89.9Ah
HAX-60V87Ah
HAX-60V84.1Ah
HAX-60V81.2Ah
HAX-60V78.3Ah
HAX-60V75.4Ah
HAX-60V72.5Ah
HAX-60V69.6Ah
HAX-60V66.7Ah
HAX-60V63.8Ah
HAX-60V60.9Ah
HAX-60V58Ah
HAX-60V55.1Ah
HAX-60V52.2Ah
HAX-60V49.3Ah
HAX-60V46.4Ah
HAX-60V43.5Ah
HAX-60V40.6Ah
HAX-60V37.7Ah
HAX-60V34.8Ah
HAX-60V31.9Ah
HAX-60V29Ah
HAX-60V26.1Ah
HAX-60V23.2Ah
HAX-60V20.3Ah
HAX-60V17.4Ah
HAX-60V14.5Ah
HAX-60V11.6Ah
شارژر باتری سرب اسید 72 ولت 20 آمپر ساعتشارژر باتری سرب اسید 72 ولت 20 آمپر ساعت790,600 تومان 72V20Ah-lead-acid-battery-charger
72V20Ah-lead-acid-battery-charger
شارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت  10Sشارژر باتری لیتیوم یون 36 ولت 10S649,000 تومان 36V4A li-ion battery charger
36V2A li-ion-SHC-8100L
36V2A li-ion battery charger
36V4A li-ion battery charger
سیستم مدیریت باتری لیتیوم فسفات 12S20Aسیستم مدیریت باتری لیتیوم فسفات 12S20A457,000 تومان 12S20A LFP BMS
12S20A LFP BMS
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر